Ako správne prať?

Ako správne prať?

City: Bratislava
Machine: Práčka
Model of machine: Všetky
Malfunction: Rôzne

Ale nielen správna starostlivosť o práčku má vplyv na jej životnosť. Nemenej totiž záleží na tom, či správne periete. Čomu by ste sa mali vyvarovať, aby vám práčka za pár rokov neodišla?

1. Pozor na kovové predmety v práčke

„Vybrala si si všetko z vreciek?“ pýtali sa nás mamičky pri plnení práčky. Nielen papierová vreckovka totiž dokáže napáchať v práčke peknú paseku. Poškriabaný bubon sa dá ešte prežiť, ale kostice z podprsenky zapadnuté v otvore bubna alebo kľúče v práčke vedia nenávratne poškodiť čerpadlo alebo rozpárať gumové tesnenie pri dvierkach. A to je to posledné, o čo pri novej práčke stojíte.

Čo s bielizňou dokáže urobiť zabudnutá papierová vreckovka, si určite viete predstaviť. Viete ale, že obyčajných päťdesiat centov vzpriečených v pracej vani dokážu pri žmýkaní na vysokých otáčkach rozrezať celý bubon?

Podprsenky aj inú drobnú bielizeň perte v textilných vreckách, ktoré sú bežne dostupné v drogériách. Zabránite tým poškodeniu práčky aj zmiznutiu ponožiek v jej útrobách.

2. Práčku v žiadnom prípade nepreťažujte

Veľmi častým zlozvykom je preplňovanie práčok. Nielen, že sa bielizeň dobre nevyperie, ale namáhate tým ložiská elektrospotrebiča, v ktorých je upevnený bubon práčky. Preto perte radšej na dvakrát, než aby ste mokrou bielizňou práčku preťažili. Rozlišujte aj rôzne materiály. Nezabudnite, že vlnené svetre, župany alebo uteráky sú po nasiaknutí vody oveľa ťažšie ako bežné oblečenie.

Pre väčšie rodiny sa hodia práčky s väčšou kapacitou. Ako vybrať vhodnú práčku do vašej domácnosti vám poradíme v našom sprievodcovi výberom.

3. Používajte kvalitné pracie prostriedky

Používajte len kvalitné a značkové pracie prostriedky a aviváže. Nekvalitné prášky a gély obsahujú veľké množstvo nerozpustných zlúčenín, ktoré zanášajú rúrky a filtre. Usadeniny z nekvalitných pracích prostriedkov potom v práčke plesnivejú, práčka aj s bielizňou nepríjemne zapácha a opotrebovávajú sa jednotlivé diely. Šetrenie sa vám v tomto prípade mnohonásobne predraží kvôli častejším opravám práčky.

4. Bojujte s vodným kameňom zmäkčovačom

Pokiaľ máte práčku s keramickým výhrevným telesom, nemusíte tomuto odseku venovať príliš pozornosť. Na ňom sa totiž vodný kameň neusádza. Pokiaľ ale máte práčku s klasickým kovovým vykurovacím telesom a tečie vám z kohútika tvrdá voda, nezostáva vám nič iné ako sa s vodným kameňom popasovať. Vykurovacie teleso obalené vodným kameňom spotrebováva oveľa viac elektrického prúdu a neohrieva vodu na správnu teplotu.

Ako je na tom vykurovacie teleso vo vašej práčke? Nemusíte volať opravára, aby sa na neho pozrel. Stačí otvoriť rýchlovarnú kanvicu. Vykurovacie teleso v práčke bude vyzerať veľmi podobne, ako vykurovacia špirála v nej.

Pri každom praní pridajte okrem pracieho prostriedku aj prostriedok na zmäkčenie vody. Niektoré pracie prostriedky zmäkčovač obsahujú, preto sa vždy pri kúpe prášku alebo gélu presvedčte, či v zložení zmäkčovač vody je, alebo nie je. Pokiaľ prací prostriedok zmäkčovač neobsahuje, kúpte ho zvlášť. Nemusíte investovať do drahých zmäkčovačov. Úplne postačí pridať jednu polievkovú lyžicu sódy na pranie.

Zmäkčovač je dobré v malej miere používať aj v prípade, že máte doma mäkkú vodu. Predídete tým anorganickým usadeninám, ktoré môžu zničiť čerpadlo aj zafarbiť bielizeň v práčke.

5. Po každom praní nechajte pootvorené dvierka práčky

Čerstvý vzduch je najlepšia prevencia proti plesniam a zápachu. Preto po každom praní nechajte niekoľko hodín dvierka práčky otvorené. Vyženiete tým vlhkosť a zabránite vzniku plesne aj nepríjemného zápachu. To isté platí aj pre zásobník na pracie prostriedky, ktorý, ako už vieme, je potrebné po každom praní vytrieť od zvyškov prostriedkov na pranie.

Latest posts

Podľa klienta po vypraní bielizeň nebola vyžmýkaná, v bubne zostala voda. Diagnostika zistila, že čerpadlo zlyhalo v dôsledku vniknutia pevného pr…


Read more.

Práčka LG nevyžmýka bielizeň, bubon sa neotáča. Diagnostika zistila, že snímač otáčania motora bubna bol chybný. Po demontáži zadnej steny a rotor…


Read more.

Príčiny a spôsoby boja proti nepríjemným zápachom v práčke:


Práčka nie je vetraná

Ak neustále zatvárate dvere stroja tesne …


Read more.
Jednou z najbežnejších porúch je porucha ohrievačieho telesa. Ohrev teploty v práčke sa vykonáva v dôsledku prevádzky rúrkového ohrievača. Existuje n…

Read more.