Ako vyčistiť práčku?

Ako vyčistiť práčku?

City: Bratislava
Machine: Práčka
Model of machine: Všetky
Malfunction: Rôzne

Čistenie práčky prospieva nielen jej životnosti, ale aj vášmu zdraviu. V práčke sa totiž okrem nečistôt hromadia aj baktérie, a práve kvôli nim vzniká v práčke nepríjemný zápach.

1. Gumové tesnenie a zásobník na prášok utierajte po každom praní

Máte práčku s bočným plnením? Potom by ste po každom praní mali otrieť gumové tesnenie pri dvierkach práčky suchou handričkou, aby sa v ňom nevytvorila pleseň. Zároveň je vhodné raz do mesiaca ošetriť gumové tesnenie prípravkom proti sprachniveniu gumy. Ten kúpite bežne v drogérii. Použiť môžete tiež glycerol z lekárne, ktorý je lacnejší ako špeciálna chémia a odvedie rovnakú prácu.

Pri praní nedochádza k dokonalému vymytiu zásobníka od pracieho prášku alebo gélu. Ten sa potom usádza na stenách nádobky a pri dlhodobom zanedbaní začne kvitnúť a zapáchať. Vytrite alebo vymyte zásobník po každom praní a nechajte ho dôkladne vyschnúť.

2. Zápach z práčky odstránite „vyvarením“

Ako sa zbaviť zápachu z práčky? Raz za tri mesiace pustite práčku len tak bez bielizne na najvyššiu možnú teplotu, spravidla 90 °C. Horúca voda odplaví usadeniny, špinu i baktérie, ktoré sa v práčke tvoria pri praní na nízkych teplotách.

Pri dezinfikovaní práčky na vyvárku vypnite fázu žmýkania, aby sa ložiská zbytočne neopotrebovávali.

Môžete pridať aj špeciálne čistiace prostriedky, napríklad tablety proti zápachu z pračiek s antioxidačným účinkom.

3. Čím čistiť práčku?

Zabudnite na babské rady z rôznych diskusných fór. Pokiaľ si nechcete práčku zničiť, ocot, ani kyselinu citrónovú na čistenie nepoužívajte. Môžu totiž nenávratne poškodiť bubon, filter aj gumové tesnenie. Na čistenie práčky používajte len špeciálne čističe. Na trhu existujú tieto druhy:

- Čistiace tablety: Pomôžu vám odstrániť nečistoty aj zápach z horšie dostupných miest práčky, vrátane gumového tesnenia. Stačí tabletu vložiť do prázdneho bubna a spustiť prací cyklus na 60 °C.

- Práškové odstraňovače vodného kameňa: Odstraňujú vápenaté usadeniny z útrob práčky. Po ich použití je práčka aj vykurovacie teleso na nerozoznanie od nového spotrebiča. Vyčistiť práčku od vodného kameňa stačí raz za pol roka spustením dlhého programu a pridaním práškového odstraňovača podľa návodu na použitie na obale.

- Vreckové odstraňovače mastnoty a vodného kameňa: Pokiaľ chcete zamávať ako s vodným kameňom, tak aj s mastnotou a ďalšími odolnými nečistotami, oplatí sa kúpiť vreckový odstraňovač.

4. Filtre práčky čistite pravidelne

Filter zabraňuje prieniku nečistôt do práčky a z práčky, a tak je potrebné ho raz za čas vyčistiť od vodného kameňa a iných usadenín. Pravidelným čistením filtrov v práčke môžete predísť mnohým nepríjemnostiam: nenapúšťaniu vody do práčky alebo naopak nevypúšťaniu vody z práčky aj neschopnosť žmýkania. Čistenie nie je nijako zložité a zvládnete ho celkom iste sami. V každom návode na práčku nájdete postup na čistenie. Zaberie vám zhruba 5 – 10 minút raz za pol roka až rok, podľa toho, ako často periete.

Latest posts

Podľa slov klienta pračka niekedy nedokončí cyklus prací, v bubne zostáva mokré bielizeň.

V dôsledku diagnostiky bolo identifikované čer…


Read more.

Práčka Samsung. Podľa klienta sa práčka prestala spúšťať. Na displeji sa vyskytla chyba DC. Diagnostika ukázala, že elektronický zámok dverí DC 34…


Read more.

Sušička AEG pri práci začala hlasno kňučať, nezískava dostatočnú hybnosť. Pitva odhalila chybný motor pohonu bubna. Po výmene začalo všetko fungov…


Read more.

Ďalšia práčka s chybou vyradí poistky. Diagnostika ukázala, že vykurovacie teleso bolo mimo prevádzky.…


Read more.